Firma remontowo-budowlana - Domicon Bezproblemowe budowy i remonty

606-416-206

Balustrada na klatce schodowej – jedna zmiana, wiele korzyści

Renowacja balustrady jest chyba najprostszym i najszybszym sposobem na zmianę charakteru klatki schodowej. Dzięki odnowieniu, nowemu kolorowi czy zmianie pochwytów zyskujemy zupełnie odmienny od poprzedniego wygląd, który zasadniczo wpływa na charakter całej klatki schodowej. Warto więc co jakiś czas pochylić się nad obecnym rozwiązaniem i wymienić jakiś detal. Pomoże nam w tym wybór takiej balustrady, której elementy można wymieniać i modyfikować, dzięki temu mieszkańcy będą stale zapewniani o dbałości o estetykę i bezpieczeństwo wnętrz z których na co dzień korzystają.

Balustrady schodowe w budynkach wielorodzinnych

Na renowację balustrady schodowej w budynkach mieszkalnych administracja decyduje się zwykle za późno, czyli w momencie, kiedy pojawia się rdza, a farba zaczyna szpetnie się łuszczyć. Wówczas można albo balustradę wymienić w całości, albo starannie przygotować metalową konstrukcję do oczyszczenia przed jej pomalowaniem. Najlepiej w przypadku balustrad metalowych sprawdzi się piaskowanie, które pozwoli pozbyć się starej farby i wszelkich niedoskonałości, jakie po latach użytkowania mogły się na balustradzie pojawić.Koszt oczyszczenia i malowania balustrady metalowej wraz z wymianą pochwytu może jednak przekroczyć koszt zakupu i montażu nowej balustrady aluminiowej.

Nowa balustrada aluminiowa – zalety

Jeśli po podliczeniu kosztów, okaże się, że renowacja starej balustrady jest tylko nieco tańsza niż zakup nowej, zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na to drugie rozwiązanie. Balustrady wykonane z aluminium co prawda wyjściowo są nieco droższe niż od balustrady stalowe malowane proszkowo, ale koszty związane z renowacją balustrad stalowych mogą po 10-15 latach się wyrównać. Czyli po tym czasie może okazać się, że w przypadku aluminium nie ponosimy żadnych kosztów renowacji, a balustrada stalowa będzie już po kolejnych 2-3 malowaniach. Zaletą aluminium jest przede wszystkim łatwość w utrzymaniu czystości oraz łatwość wymiany jej elementów. I to nie prawda, że aluminium na balustrady nadaje się głównie na zewnętrze, jego neutralność i struktura świetnie sprawdzą się również na klatce schodowej.

Renowacja balustrady drewnianej

Balustrady drewniane są popularne zwłaszcza w kamienicach, gdzie ich okrągły przekrój, często połączony ze stromymi, drewnianymi schodami stanowi przepiękną całość, której administrator nie chce niszczyć. Stąd konieczność renowacji poszczególnych elementów balustrady dla zachowania przede wszystkim jej bezpieczeństwa, ale i estetycznego wyglądu. Jeśli w trakcie oględzin okaże się, że drewniane elementy nie nadają się do renowacji, bo drewno próchnieje, a słupki są mało stabilne warto wymienić balustradę na nową. Niekoniecznie musi być ona drewniana, w starszych czy stylizowanych na stare wnętrzach z powodzeniem sprawdzi się balustrada ażurowa, wykonana np. z żeliwa.

Wymiana pochwytów balustrady

W blokach z lat 60 i 70. ubiegłego wieku często mamy do czynienia z solidnie zrobioną acz nie restaurowaną balustradą z fatalnymi pochwytami, wykonanymi z wątpliwej jakości mieszaniny plastików, które z lubością „chwytają” wilgoć i są doskonałym nośnikiem bakterii wszelkiej maści. Takie pochwyty często zgrzewane na ciepło, odchodziły od metalowej konstrukcji, łamały się, ciemniały i nawet jeśli wytrzymywały bardzo długo, niestety ich walory estetyczne i użytkowe z roku na rok spadały. Jednak jeśli sama konstrukcja balustrady jest bez zarzutu nie ma sensu jej demontować. Można po prostu wymienić pochwyt lub wymienić całą rurę, będącą stelażem pochwytu i dospawać elementy szkieletu pod pochwyt drewniany czy aluminiowy.

Jeśli w balustradzie wymagana jest jedynie wymiana pochwytów, warto przemyśleć urozmaicenia w postaci poręczy i pochwytów w kombinacjach metalu z drewnem. Taki zabieg zastosowany przy renowacji szkieletu balustrady może dodać balustradzie zupełnie innego charakteru. Stosując drewno egzotyczne, możemy w łatwy sposób z klasycznej balustrady rodem z PRL uzyskać designerski element wnętrza.

Przepisy dotyczące balustrad w budynkach wielorodzinnych

Jeśli chodzi o materiały, z jakich powinny być wykonane balustrady w blokach mieszkalnych, przepisy nie regulują ani rodzaju drewna ani innych materiałów, z jakich wewnętrzne balustrady mogą być wykonywane. Co innego wysokości i prześwity w balustradach, o których szeroko mowa jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W myśl tych przepisów schody wewnętrzne i zewnętrzne, które służą do pokonania wysokości większej niż 0,5 metra, muszą być wyposażone w balustradę od strony przestrzeni otwartej. W przypadku budynków wielorodzinnych podobnie jak w przypadku budynków oświaty czy zakładów opieki zdrowotnej minimalna wysokość balustrady mierzona do wierzchu poręczy powinna mieć 1,1 m, zaś maksymalny prześwit lub wymiar otworu między elementami wypełnienia balustrady to 0,12 m.

Warto znać też przepisy dotyczące specjalnych warunków w budynkach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. I tak przy balustradach lub ścianach przyległych do pochylni, przeznaczonych dla ruchu osób niepełnosprawnych, należy stosować obustronne poręcze, umieszczone na wysokości 0,75 i 0,9 m od płaszczyzny ruchu.

Wzornictwo balustrad w blokach mieszkalnych

W trendach wzorniczych najpopularniejsze są rozwiązania proste, takiej które zasadniczo nieznacznie wpływają na charakter przestrzeni. Najmniej inwazyjne będą więc słupki o przekroju kwadratu czy prostokąta, dostosowane do nich poręcze i wypełnienie w postaci rurek pionowych lub poziomych.

We wnętrzach można oczywiście zastosować balustrady stalowe (ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej) – o wyglądzie bardzo podobnym do balustrad stosowanych na zewnątrz budynku. Czasem takie rozwiązania sprawdzą się także w częściowo przeszklonej klatce schodowej, której trzeba dodać nieco ciężkości. Jeśli nie blokują nas fundusze, możemy oczywiście „szaleć” z balustradami i poręczami stalowymi, które można dowolnie wyginać tworząc asymetryczne i niepowtarzalne wzory. Profile stalowe, nawet jeśli wzbogacone o delikatne elementy dekoracyjne nadal zachowują modernistyczny styl, który świetnie się sprawdzi w nowoczesnym budownictwie.

Koszty wykonania nowej balustrady

Za najtańszą, bardzo skromną balustradę wewnętrzną ze stali nierdzewnej, zapłacić będzie trzeba 500-600 zł netto za metr bieżący. Za stal zwykłą malowaną proszkowo ceny zaczynać się będą od 400 zł netto. Każdy dodatek w postaci płyty szklanej jako wypełnienia między słupkami zwiększa koszt o około 20-30%, jeśli chcemy by na szkle pojawiła się nazwa osiedla trzeba będzie do takiej usługi dopłacić kolejne 15-20%.

Gotowe balustrady bez konieczności spawania na miejscu to idealne wyjście w przypadku mniej skomplikowanych i szerokich klatek schodowych. Takie balustrady można kupić już za 200 zł netto za metr bieżący. A to, że przyjadą do nas gotowe, wcale nie oznacza, że nie mamy wyboru co do ich poszczególnych elementów. W specjalistycznym sklepie najpierw wybierzemy interesujący nas projekt, który będziemy mogli modyfikować już na etapie zamówienia. I tak będzie można indywidualnie dostosować nie tylko materiały, ale długość rur i ich ustawienie, wysokość słupków czy przekrój prętów poziomych, jeśli takie właśnie będą nas interesować.

W przypadku gotowych balustrad możemy dowolnie dobierać przekrój rur stanowiących konstrukcję oraz rurek poprzecznych. Przykładowo w zestawie za niespełna 800 zł netto o długości barierki 3 m, dostaniemy trzy słupki ze stali nierdzewnej, 6 szt. rur nierdzewnych (z czego jedna z pochwytem), łączniki i podstawy słupków do mocowania do podłoża, a do tego zaślepki i śruby kotwiące. Zależnie od wysokości schodów i układu klatki, zamawiamy kilka gotowych i odmierzonych zestawów, które fachowcy montują w miejscu starej balustrady.

Wymiana balustrady schodowej w niektórych wypadkach w ogóle się nie opłaca. Czasem lepiej jest pozbyć się drogiej w renowacji balustrady niż narażać na mieszkańców na niebezpieczeństwo, a siebie na podwójne koszty.


Ostatnie wpisy


Do góry