Firma remontowo-budowlana - Domicon Bezproblemowe budowy i remonty

606-416-206

Czy da się skutecznie odnowić lastryko na klatce schodowej?

Wykończenie posadzki jest istotnym elementem na który zwraca się uwagę po wejściu na klatkę schodową. Można tu rozróżnić dwa przypadki spostrzeżeń obserwatora. W pierwszym gdy posadzka przyciąga uwagę swoim kunsztem oraz kiedy harmonijnie komponuje się z innymi detalami wykończenia. W drugim, kiedy zaczyna pękać i wyglądać nieestetycznie. Dbajmy o to, by posadzka wzbudzała emocje związane z pierwszym przypadkiem. W końcu nawet lastryko może wywołać zachwyt.

Lastryko – tańsza alternatywa marmuru?

Lastryko łączy w sobie atuty kamienia jakimi są twardość i wysoka odporność, eliminując trudności jaką niesie za sobą obróbka nawierzchni kamiennych. Lastryko, nazywane także sztucznym kamieniem to rodzaj podłoża, w którego składzie znajduje się cement, grys, woda oraz barwnik. Ostateczny odcień lastryko zyskuje zależnie od rodzaju użytego kruszywa i koloru cementu. Do niedawna lastryko kojarzyło się głównie z epoką rozkwitu budownictwa lat 70-tych, gdzie stosowano tego typu wykończenia powszechnie, ze względu na łatwość i kosz wykonania- jako wyrób niższej kategorii. Aktualnie tego rodzaje nawierzchnie powróciły na rynek wykończeń z rozmachem i wzbudzają zainteresowanie odbiorców. Źle utrzymane posadzki z czasem mogą odstraszać zamiast ozdabiać pomieszczenia. A jak przyznają specjaliści lastryko praktycznie zawsze można poddać procesowi renowacji, której skutkiem może być nie tylko odzyskanie dawnej świetności posadzki, ale też poprawa estetyki całego wnętrza.

Lastryko świetnie wpisuje się w minimalistyczne trendy, jakie widać w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Industrialny charakter wnętrza można uzyskać przez zastosowanie połyskującego lastryko w ciemnej kolorystyce – stąd coraz częściej taka posadzka wybierana jest chętniej niż wszelkiego rodzaju płytki.

Jak starzeje się lastryko?

Posadzki lastryko mimo iż bardzo trwałe, nie są całkowicie odporne na uszkodzenia związane z ich codzinnym użytkowaniem. Z biegiem czasu ulegają miejscowym pęknięciom, przetarciom, a niezabezpieczony cement będący głównym składnikiem posadzki matowieje i szarzeje. W efekcie traci wartości wizualne ale przede wszystkim wyczerpują się właściwości użytkowe. Trzeba się wtedy zastanowić nad renowacją posadzki, tak aby nie doprowadzić do dalszej jej degradacji. Starzejące się i matowiejące lastryko dobrze jest odświeżyć, nadając mu optyczny efekt rozlanej wody. Taki zabieg ma nie tylko wymiar estetyczny, ale poprawia także trwałość posadzki.

W starszym budownictwie lastryko stosowano też na parapetach, które rzadziej ulegały pęknięciom (często dlatego, że okno umieszczone było wysoko na ścianie klatki schodowej, czyli poza zasięgiem mieszkańców), ale po latach zupełnie zmatowiały, dlatego w ramach koniecznej renowacji posadzki, warto też o nie kompleksowo zadbać.

Naprawa czy wymiana?

W ramach zarządzania kosztami remontowymi w budynkach mieszkalnych, każdemu administratorowi zależeć będzie na ograniczeniu się renowacji do zakresu naprawy lastryko, nie zaś jego całkowitej wymiany. Niestety w budownictwie z lat minionej epoki nadzór nad stosowanymi proporcjami materiałów nie był ściśle określony. Jeśli więc mamy do czynienia z wyjątkowo zniszczoną posadzką, warto sprawdzić jej jakość przed przystąpieniem do prac renowacyjnych. Może się bowiem okazać, że po szlifowaniu grubość lastryko będzie mniejsza niż 10-15 mm, a wówczas jego wytrzymałość spadnie na tyle, że nie sposób będzie uniknąć uszkodzeń mechanicznych.

Wykonanie na nowo lastryko na klatce schodowej wymaga przede wszystkim usunięcia warstwy starej nawierzchni posadzki. Następnie podłoże trzeba wyczyścić stosując śrutowanie i frezowanie. W kolejnym etapie konieczne jest nałożenie warstwy szczepnej i rozłożenie wylewki dekoracyjnej. Dalsza praca kontynuowana jest przez zacieraczkę do betonu. Na tak przygotowaną powierzchnię nanosi się zwykle jeszcze preparat pielęgnujący, a następnie całość szlifuje i poleruje. Pominięcie ostatniego etapu jest charakterystyczne dla wykonania lastryko płukanego, które wyróżnia się większymi od polerowanego właściwościami antypoślizgowymi. Niestety jest też znacznie mniej odporne na zaplamienia.

Cena wykonania posadzki szlifowanej lastrykowej zależeć będzie nie tylko od formy (płytki czy jednolita nawierzchnia), ale również od skali trudności impregnacji podłoża. Za metr kwadratowy najtańszego lastryko nie zapłacimy jednak mniej niż 70-80 zł, zaś za wykonanie jednego stopnia schodów z podstopniem zapłacimy minimum 90-120 zł za metr bieżący. Osobno należy traktować cokoły oraz belki policzkowe, za które każdorazowo będzie trzeba dopłacić.

Dobór materiałów do ubytków w posadzce lastryko

Jeśli zdecydowaliśmy się na uzupełnienie spękań w posadzce lastryko na klatce schodowej będzie to łatwiejsze do zrealizowania, jeśli podłoga została wykonana z płyt, a nie w formie wylewki. Wówczas bez szkody dla całościowego wyglądu posadzki, możemy wymienić tylko te płyty, w których wystąpiły uszkodzenia. Mało tego, nie musimy ściśle dostosowywać koloru zastosowanego materiału do całości, w końcu kilka płyt w nieco inny odcieniu nie wpływa negatywnie na wygląd posadzki, zwłaszcza jeśli zachowany zostanie jej całościowy połysk.

Niewielkie ubytki w posadzce w formie wylewki uzupełnia się żywicą barwioną w kolorze jak najbardziej zbliżonym oryginalnej posadzki. Im kolor bardziej popularny tym łatwiej. W przypadku niewielkich luk może nie być nawet konieczne zastosowanie kruszywa. Do uzupełnienia większych ubytków konieczne będzie zaś przygotowanie nowej masy lastryko, w jak najbardziej do oryginału zbliżonym kolorze. Jeśli specjalistyczna firma nie jest w stanie zapewnić nas o jednolitości powierzchni po uzupełnieniu ubytków, warto rozważyć możliwość namalowania na posadzce logo lub kształtów, które zniwelują efekt „klejenia materiału”.

Renowacja lastryko – krok po kroku

Zawsze ilość czynności, jakie należy wykonać przy okazji renowacji lastryko, uzależniona jest ściśle od poziomu zniszczenia, powierzchni oraz liczby ubytków. Pierwszym etapem będą więc oględziny i ocena stanu posadzki, następne kroki to:

  • Wyrównanie powierzchni – zastosowana technologia uzależniona będzie od liczby ubytków, głębokości rys itp.
  • Uzupełnianie ubytków – albo za pomocą żywicy z kruszywem albo przy pomocy nowej masy lastryko o zbliżonej kolorystyce i grubości ziarna. Czasem w tym etapie warto dokonać również usunięcia strych powłok farby z cokołów i podstopni (jeśli to konieczne)
  • Szlifowanie zasadnicze – ilość operacji w tym etapie uzależniona jest od rodzaju materiału
  • Polerowanie proszkowe zakończone myciem
  • Krystalizacja i impregnacja – oba zabiegi niezależnie od materiału warto wykonać

By przedłużyć żywotność lastryko, konieczna jest jej właściwa konserwacja, która nie kończy się oczywiście na myciu. Po renowacji posadzki należy dobrać odpowiedni impregnat i zapoznać się z zaleceniami co do częstości jego stosowani, aby zapenić jak najdłużs zą ochronę posadzki.

Problem zniszczonych posadzek dotyczy zwłaszcza budynków starszych, gdzie kiedyś zdecydowano się na wykonanie jej z materiałów o niedostatecznej jakości. Często po szczegółowej kalkulacji może się okazać, że koszt renowacji jest zbliżony do kosztu położenia nowej posadzki z zupełnie innych, ale trwalszych materiałów. Warto więc skalkulować koszty napraw, upewnić się, że w ich konsekwencji otrzymamy taką jakość posadzki na klatce schodowej, o jaką nam chodzi.


Ostatnie wpisy


Do góry