Firma remontowo-budowlana - Domicon Bezproblemowe budowy i remonty

606-416-206

Remont dachu w bloku
– o czym administrator powinien pamiętać?

O konieczności remontu dachu nie zawsze świadczyć będą wybrzuszenia czy przesunięcia materiału. Co jakiś czas na dachu po prostu trzeba wykonać szereg prac, które ochronią pokrycie i komin przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Im lepiej dbamy o dach, tym mniejsze koszty poniesiemy w związku z renowacją jego poszczególnych elementów.

Rodzaje popularnych pokryć dachowych

Najbardziej tradycyjnym pokryciem dachowym stosowanym obecnie jest dachówka ceramiczna lub cementowa. Ta pierwsza wybierana jest zwłaszcza z uwagi na niezwykłą trwałość, ale i wysoką estetykę. W przypadku dachówek tego typu nie ma problemu z niewielkimi naprawami, bo połać dachu składa się z małych elementów, których wymiana nie nastręcza kłopotów. W przypadku budownictwa wielorodzinnego nie często stosuje się takie rozwiązania, z uwagi na cenę. Pod względem estetycznym od dachówek ceramicznych niewiele różnią się te cementowe i betonowe, które znacznie częściej spotykać można na blokach o dachu łamanym, są one jednak mniej trwałe. Innym rodzajem stosowanego w budownictwie wielorodzinnym pokrycia dachowego są dachówki bitumiczne, znacznie lżejsze od ceramicznych, a również odporne na wysokie temperatury, ognioodporne i stosunkowo dobrze tłumiące hałas. Wśród najpopularniejszych pokryć dachowych mamy oczywiście również blachodachówki, których konstrukcja opiera się na rdzeniu z aluminium lub stali pokrywanego kilkoma warstwami powłoki ochronnej. Takie rozwiązania bywają wybierane w budynkach o skomplikowanym kształcie i dużej powierzchni dachu, wszędzie tam gdzie liczy się niska cena i niewielka waga.

Na dachach płaskich, z jakimi mamy do czynienia w dużej ilości bloków mieszkalnych spotkać można nadal papy asfaltowe i termozgrzewalne. Niewielkie nachylenie dachu oraz fakt, że dach nie jest widoczny z poziomu ulicy sprawiają, że to tanie rozwiązanie stosowane jest u wielu deweloperów. Do pokrywania płaskich dachów bywają też stosowane specjalne dachowe masy bezspoinowe, które wylewane są na podkład betonowy, papę czy blachy. Zaletą masy dachowej jest jednorodna powierzchnia, która jeśli została wykonana w odpowiedniej technice nie doprowadzi do wnikania w wewnętrzne warstwy wody. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym spotyka się też często dachy zielone, zarówno ekstensywne jak i coraz częściej intensywne. W takich dachach najważniejsze elementy to hydroizolacja odporna na przerastanie korzeni oraz odpowiednio zintegrowany system drenażowy, który umożliwia porost roślinności bez uszkodzenia powłok dachu.

Remont dachu – właściwa ocena stanu to połowa sukcesu

Planując remont dachu, nie wystarczy zadbać o samo pokrycie dachowe, trzeba zbadać również stan więźby pod względem obciążeń. Jeśli dodatkowo okazuje się, że do stropodachu dostała się wilgoć jeszcze przed wymianą czy renowacją dachu, konieczne będzie jego osuszenie. Wilgoć w przegrodach budowlanych znacznie obniża ich właściwości izolacyjne, co w przyszłości skutkować może mechanicznymi uszkodzeniami i koniecznością naprawy na większą skalę.

Planując remont musimy brać pod uwagę nie tylko rodzaj konstrukcji stropowej, ale również możliwości jej obciążenia. Od tego zależy czy można będzie ułożyć dach odwrócony z nawierzchnią dociskową. Jeśli nie będzie to możliwe w zakresie prac remontowych pozostanie poprawa izolacji cieplnej oraz położenie nowego pokrycia.Najtrudniej będzie przeprowadzić remont niewentylowanego płaskiego dachu, bo zwykle jeśli jest on zniszczony, będzie trzeba usunąć wszystkie warstwy znajdujące się na stropie najwyższej kondygnacji.

Jeśli konstrukcja dachu nie została uszkodzona, a mamy do czynienia z dachem spadzistym pokrytym papą lub gontem bitumicznym, dach będzie można pokryć nowym materiałem bez konieczności usuwania starych warstw.

Pamiętajmy o rynnach

Remont dachu to świetna okazja na pozbycie się uszkodzonych rynien lub wymianę całego orynnowania. W przypadku zakładania nowych rynien warto pamiętać o prawidłowym spadku zwróconym w kierunku odpływu. Nie można zapomnieć też o poprawie lub dosztukowaniu uchwytów rynnowych, jeśli jest ich za mało. Przy okazji remontu można, nawet trzeba podzielić najdłuższe odcinki rynien na mniejsze, by zniwelować zjawisko kurczenia się i wydłużania rynien pod wpływem zmian temperatur. Do wysokich budynków, które nie są osłonięte od słońca drzewami warto wybierać rynny stalowe, bo znacznie lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami od rynien wykonanych z PCV.

Remont kominów

Uszkodzenia komina prowadzą nie tylko do zakłócenia jego prawidłowej pracy, mogą również prowadzić do uszkodzeń przylegających do komina ścian. Po dokonaniu szczegółowych oględzin komina, powinniśmy przygotować się na dwa rodzaje sytuacji:

  • Uszkodzenia pojedynczych cegieł, odpadanie tynku i lekkie odpryski w pokryciu dachowym
  • Wykruszenie cegieł w obrębie komina

W pierwszym przypadku możliwa będzie jedynie renowacja komina, czyli naprawa ubytków, w drugiej niestety zwykle zaistnieje konieczność zabudowy zakończenia komina na nowo. Jeśli już okaże się, że konieczna jest rozbiórka komina, upewnijmy się, że do wykonania nowego użyto wysokiej jakości cegły klinkierowej oraz zaprawy zapewniającej wysoką przyczepność.

Zwieńczeniem remontu komina powinny być prawidłowo wykonane obróbki blacharskie zapewniające uszczelnienie miejsca przejścia komina przez połać dachu. Choć technik jest sporo i są uzależnione w dużej mierze od pokrycia dachowego i konstrukcji komina, warto korzystać z nowoczesnych technologii, które zapewniają przedłużenie życia komina. Najbardziej tradycyjnym sposobem łączenia obróbki z kominem jest cofnięcie dolnej części ścianki komina i zamocowanie w niej blachy (tzw. wydra), ale w ścianie komina można też naciąć kanalik i wprowadzić w niego wygiętą blachę. Obróbki można również zamocować bezpośrednio do komina i osłonić je listwą. Łączenie obróbek za pomocą dekarskich uszczelniaczy lub taśm zarezerwowane jest dla kominów o cienkich ścianach, które raczej na dużych budynkach mieszkalnych nie powinny występować.

Osłonięcie komina od góry w formie czapy w starszych budynkach wykonywane było z blachy i to ona z uwagi na korozję bywała odpowiedzialna za uszkodzenia w obrębie komina. Najtrwalsze czapy są żelbetonowe z kapinosem, który wyprowadza wodę opadową poza obręb komina. Warto przy okazji remontu wykonać nasady, najlepsze byłyby hybrydowe, ale samonastawne też w większości przypadków będą się sprawdzać.

Gruntowny remont dachu to potężne przedsięwzięcie, angażujące spore siły robocze i wymagające dużych nakładów finansowych. By tego uniknąć, administracja powinna utrzymywać dach w dobrej kondycji, a co za tym idzie dbać o okresowe przeglądy, doraźne prace konserwacyjne oraz okresowe naprawy związane z uszkodzeniami w wyniku działań zjawisk atmosferycznych. Dbałość o dach w budynku mieszkalnym to ogromna odpowiedzialność, która powinna zachęcać nas regularnej kontroli stanu pokrycia dachowego.


Ostatnie wpisy


Do góry